Czy jesteś JESIENIARĄ?

Ja zdecydowanie tak, ale w wersji po Ajurwedyjsku :)

Vatą, Pittą i Kaphą możemy określać nie tylko konstytucję organizmu, lecz także porę dnia i nocy, porę roku, cykl życia itp. Życie w harmonii, nieustanny balans i dostosowywanie się do natury są podstawą Ajurwedy. Z tej perspektywy obserwacja środowiska naturalnego i synchronizowanie się z cyklem jest niezwykle istotne.

Wiedza o tym, jaka jest charakterystyka danej pory roku umożliwia lepsze jej wykorzystanie i dostosowanie się do jej potencjału. Pozwala także na uniknięcie ewentualnych stanów chorobowych.

Warto zatem dostosować nasze zwyczaje do zmian zachodzących w pogodzie.

Za oknem liście zmieniają kolory, czuć jesień w powietrzu...

Ta pora roku jest utożsamiana z Vatą i tym samym jej cechami czyli zimno, wiatr i zmienność. Zacznij obserwować, co się dzieje za oknem. Zastanów się jak możesz się dostosować do tej pory roku i jak możesz pomóc sobie by ją łagodnie przejść.

  • Najważniejsze podczas jesieni będzie koncentrowanie się na zachowaniu ciepła. Ubieraj się ciepło, dbaj o to, aby nie wyziębić organizmu. Noś ciepłe skarpety i gruby sweter, to nie czas na przykrótkie koszulki czy spódniczki
  • Zacznij spożywać więcej ciepłych posiłków. Jeśli do tej pory jadłeś jeden posiłek ciepły - obiad, to zadbaj o to, by pojawił się drugi. Jeśli spożywałeś dwa ciepłe - dodaj trzeci. To czas, kiedy ciepłymi posiłkami wspieramy nasz organizm. To idealna pora roku na zupy, warzywa na parze, dania jednogarnkowe, gulasze, kitchari
  • Możesz zwiększyć ilość rozgrzewających przypraw (uwaga: jeśli jesteś Pittą lub masz Pittę w nierównowadze - zostań przy standardowej ilości lub zachowaj dużą czujność delikatnie zwiększając ich ilość). Przyprawy, po które warto sięgnąć jesienią to m.in. imbir, cynamon, goździki, kardamon, kurkuma, anyż, gałka muszkatołowa, ziele angielskie.
  • W ciągu dnia popijaj ciepłą wodę (min. 1,5l) oraz napary.
  • Zrezygnuj z zimnej wody i napojów gazowanych.
  • Ogranicz ilość kawy.
  • Zadbaj o regularny automasaż całego ciała ciepłym olejem sezamowym. Rób to, jeśli możesz, codziennie. Ciepły olej rozgrzeje Cię, doda ciężkości, wyciszy, ugruntuje i zapewni głęboki sen (zatem zmniejszy poziom Vata).
  • Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić - regularnie chodź na masaż.
  • Zatrzymaj się, odpręż i wycisz. Doświadcz błogiego dotyku. Zapomnij o codziennych kłopotach.
  • Codziennie wykonuj Jala Neti - płukanie nosa. Czas jesienny sprzyja przeziębieniom, zaś sezon grzewczy powoduje, że kurz się bardziej unosi, a nasze śluzówki są wysuszone. Jala Neti uchroni Cię przed katarem i poprawi stan układu oddechowego. Świetnie sprawdzi się do tego dzbanek/kubek neti pot.
  • Zacznij wcześniej chodzić spać - organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację.
  • Popijaj Dashamulę i herbatkę balansującą Vatę - obydwie z nich uspokoją rozhulaną Vatę. Przepis na herbatkę

Czas jesieni, to nie jest dobra pora na odchudzanie i intensywne ćwiczenia fizyczne. Nie forsuj się (jeszcze bardziej zwiększy to poziom Vaty w czasie Vaty). Wybierz spokojne asany, stretching, spacery etc.

Jesień to czas na to, by czytać więcej książek, pisać, malować czy zrobić podsumowanie roku.

Medytuj, ćwicz pranajamy (ćwiczenia oddechowe) - skup się na wnętrzu. Wycisz się.

Weź ciepłą kąpiel. Zapal świeczkę. Otul się. Zadbaj, by było przytulnie.

Upiecz jabłka z cynamonem, przyrządź zupę z dyni, przygotuj ciasto na piernik.

Niech zapach otuli Ciebie i cały Twój dom...

To jak? Dołączasz do klubu Ajurwedyjskiej Jesieniary? ;)