Składa się z połączenia ziemi i wody. Jest związana z ciężkością i stabilnością.

Poniżej opisuję "czystą Kaphę" – "czyste" konstytucje są rzadko spotykane. Nie musisz więc mieć wszystkich opisywanych cech, lecz większość, by można stwierdzić dominującą Kaphę w Twoim układzie dosh. (By precyzyjnie określić Prakriti najlepiej udać się do Konsultanta Ajurwedy, który za pomocą obserwacji ciała i zadawania wielu pytań będzie w stanie je określić.)

Wygląd

Osoby o konstytucji Kapha mają mocną budowę ciała - mówi się, że mają grube kości. Ciało jest duże, szerokie, masywne, nawet gdy jest szczupłe. Nadgarstki są szerokie, a klatka piersiowa jest rozbudowana. Stawy są silne i dobrze zbudowane. Ze względu na budowę rzadko widać żyły. Kaphy mają tendencję do nadwagi oraz zatrzymywania wody. Bardzo szybko przybierają na wadze i bardzo trudno im zgubić zbędne kilogramy. Najczęściej tyją w udach, pośladkach i ramionach. Dzięki warstewce tłuszczu na mięśniach i kościach sprawiają wrażenie "miękkich". Kaphy bardzo powoli wyrabiają mięśnie, ale efekt zostaje na dłużej. To osoby o wysokim, gładkim czole. Starzeją się wolniej, niż byś przypuszczał. Ich cera ma jednolity koloryt, jest gładka, lśniąca i czysta. Skóra jest grubsza i bardziej tłusta niż u innych dosh. Opalają się powoli, ładnie, równomiernie. Brwi są gęste, grube, szerokie, krzaczaste. Przypominają kształt półkola. Często łączą się ze sobą. Oczy są duże i szeroko rozstawione. Białko jest bardzo białe. Kaphy mają piękne, rozmarzone, spokojne oczy. Nos jest duży, symetryczny, miękko zakończony, jak ziemniaczek. Zęby są piękne, duże, białe. Kaphy mają silne dziąsła i zdrowe zęby. Usta są duże, pełne, wystające, o łagodnym konturze, a policzki pełne, nieco zaokrąglone. Włosy są piękne, gęste, bujne, często falujące lub kręcone. Mają dużą objętość, masz wrażenie, jakby były nieco uniesione. Włosy u Kaphy są widoczne na całym ciele. Paznokcie są duże, gładkie, lśniące.

Tendencje

Osoby typu Kapha są niezwykle wytrzymałe i witalne. Mają bardzo dobrą odporność i rzadko chorują. Są opanowane, powolne, zrównoważone. Ich metabolizm oraz trawienie są powolne. Kaphy mogłyby jeść bez przerwy. Nieustannie coś podjadają i pochrapują. Często aż trudno wyodrębnić posiłki, bo Kapha je ciągle. Jeśli coś leży na widoku, na pewno to zje. Wyobraźmy sobie scenę, że osoba tej konstytucji idzie na imprezę po zjedzeniu swojej kolacji. Jest najedzona. Kapha mimo pełnego żołądka na pewno skusi się na przekąski. Pod wpływem emocji zdarza jej się powiększać porcje. Kapha jest najmniej wybredną doshą pod względem jedzenia. Najbardziej lubi słodycze, jednak zasadniczo lubi wszystko. Zje to, co będzie podane. Zimne jedzenie, napoje oraz nabiał szkodzą jej najbardziej. Kapha długo trawi pokarmy. Natomiast wypróżnianie jest bardzo regularne, zazwyczaj o poranku. Niewiele pije i często boi się, że zatrzyma wodę, dlatego też się ogranicza. Niewiele się też poci. Poziom energii u Kaphy jest duży i stały. To typ maratończyka. Niestety, często nie wykorzystuje tego potencjału. Nie lubi ćwiczyć i najchętniej by odpoczywała. W wolnym czasie najbardziej lubi leżeć i nic nie robić. Osoby typu Kapha to dobrzy filozofowie ponieważ lubią rozmyślać i kontemplować. Ciężko im zacząć czy ruszyć z miejsca, jednak jak już zaczną, to plan wykonują sumiennie i precyzyjnie. Przy żmudnych zadaniach, kiedy Vata się już znudziła, Pitta wypaliła, to właśnie Kapha będzie skrzętnie kontynuowała pracę. Kaphy są powolne. Wolno mówią, wolno chodzą i długo podejmują decyzje. Świetnie się czują z codzienną rutyną, dlatego trudno im wprowadzać nowe nawyki. Powoli się uczą, jednak jak już zapadnie im coś w pamięć, to na lata. Lubią oszczędzać, gromadzić. U tej doshy sen jest głęboki i lubi się przedłużać. Poranki są wyjątkowo trudne. Kaphy z rana są ociężałe, trudno im zebrać myśli, ciężko im ruszyć do działania. Lubią długo wylegiwać się w łóżku i często z rana nastawiają "drzemki". Najgorzej się czują zimą i wczesną wiosną. W tym czasie są wytrącone z równowagi (nadmiar kapha). Źle czują się w wilgotnym klimacie. Osoby typu Kapha są opiekuńcze, cierpliwe, spokojne, szybko wybaczają i są bardzo tolerancyjne. Kochają mocno i są bardzo wierne. Uwielbiają życie rodzinne i życie w społeczności. Lubią jednoczyć ludzi. Łatwo wybaczają. Zaburzona Kapha jest zazdrosna, zaborcza i bardzo leniwa. Dolegliwości: Choroby wynikające z nadmiaru Kapha rozwijają się bardzo powoli, w związku z czym powstają prawie niezauważalnie. Typowe choroby Kaphy to: nadwaga, cukrzyca, cysty, guzy, torbiele, kamienia żylaki, zatrzymywanie wody, chore zatoki, katary.

Co zaburza Kaphę?

 • Brak aktywności fizycznej;
 • Duża ilość snu;
 • Drzemki, drzemki po posiłkach;
 • Bezczynność, lenistwo;
 • Życie w bałaganie;
 • Spożywanie zimnego pożywienia i napojów;
 • Spożywanie nabiału oraz mięsa;
 • Jedzenie sałatek;
 • Zbyt duża ilość słodyczy i węglowodanów;
 • Ciężkie, tłuste, oleiste jedzenie;
 • Zbyt dużo jedzenie, zbytnie najadanie się.