Gdy pierwszy raz usłyszałam o tej metodzie byłam zniechęcona.

Jak to mam wcierać w siebie olej i jeszcze go nie zmywać z ciała od razu. ;)

Dlaczego zaczęłam wykonywać automasaż ciepłym olejem?

Uwielbiam masaże i jak tylko mam taką możliwość, to z niej korzystam. Używanie oleju do masażu było dla mnie oczywiste i nie miałam nigdy z tego powodu oporu. Jednak automasaż go wywoływał za każdym razem. Tak było do momentu, kiedy spotkałam dobrego nauczyciela Ajurwedy, który mnie do tego przekonał. Zapoznał mnie z korzyściami takiego zabiegu, ale nie to mnie do tego przekonało. Przekonało mnie to, że on i jego rodzina wykonują automasaż codziennie przez...kilkadziesiąt lat. :o Byłam zaskoczona, a jednocześnie zaciekawiona...

Miałam taką myśl, że jeśli ktoś powtarza daną czynność od kilkudziestu lat, to ewidentnie musi mu przynosić korzyści. No i spróbowałam...

Dlaczego warto masować i olejować ciało?

Byłam zaskoczona, jak mocno podziałało na mnie olejowanie ciała.

Poczułam się niesamowicie zrelaksowana, wyciszona, ugruntowana. Myśli się zatrzymały i poczułam się bardzo błogo. Olejowanie wzbudziło u mnie senność i przespałam mocno całą noc (zwykle śpię dość lekko i często się przebudzam). Gwarantuję Wam jednak, że to nie jedyne korzyści z olejowania ciała.

Korzyści automasażu ciepłym olejem:

  • Olejowanie usuwa z naszego ciała nagromadzone toksyny i pobudza układ immunologiczny
  • Olej dostarcza wartościowych substancji odżywczych do naszego ciała dzięki czemu skóra zaczyna być miękka i nawilżona oraz jest mniej podatna na choroby i stany zapalne.
  • Masaż przeciwdziała starzeniu się skóry.
  • Masaż ciepłym olejem oddziałuje także na układ nerwowy i wspomaga leczenie depresji.

Jaki olej stosować?

Olej sezamowy będzie odpowiedni dla każdego.

W zależności od doshy (Ajurweda) poleca się dla:

  • Vaty – olej sezamowy
  • Pitty – olej słonecznikowy, kokosowy
  • Kaphy – olej musztardowy (gorczycowy). W sytuacji, gdy chcemy oddziaływać na konkretne jednostki chorobowe możemy zastosować oleje ziołowe.