Przez tydzień zapisuj w jakich godzinach jadasz posiłki. Zobacz jakie masz tendencje. Na tej podstawie określ godziny spożywania posiłków, trzymaj się tych pór i nie podjadaj między posiłkami.

Dlaczego nie warto się przejadać?

Często nie zauważamy jak dużo przekąsek i kalorii zjadamy "mimochodem", konsekwencją czego w porach posiłków czujemy się syci. Organizm nie może złapać rytmu i ciężko jest mu się przystosować. Często jest nieustannie przejedzony, czyli przeciążony. Według Ajurwedy układ pokarmowy jest jednym z kluczowych elementów zapewniających zdrowie organizmu. Warto zatem zadbać o jego stan. W przypadku ciągłego przejadania wytwarza się Ama (toksyny), które powodują choroby.

Gdy jadasz o stałych godzinach organizm szybko przyzwyczaja się do stałego rytmu, dzięki czemu uczucie głodu pojawia się ok. 30 min przed posiłkiem i spala kalorie na bieżąco. Stałe pory posiłków powodują, że organizm utrzymuje stały poziom energii.

Jeśli, mimo braku przekąsek, nie jesteś głodny w porze posiłku – nie jedz. Poczekaj na porę kolejnego.

Pamiętaj – nigdy nie jedz, jeśli czujesz pełność w żołądku. Daj organizmowi strawić pokarm w spokoju i zjedz posiłek dopiero gdy poczujesz już leciutki głód.