Płukanie nosa to kolejna praktyka, którą warto wykonywać z rana. Jest to świetny sposób, który ułatwia oddychanie, dzięki czemu zwiększa poziom energii - życiowej prany. Płukanie nosa jest świetną opcją dla wszystkich, którzy często zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych, alergiami, "zatkaną jedną dziurką" i tzw "cieknącym nosem". Jak dla mnie - jest to najlepsza metoda na zwiększenie energii na cały dzień. Dzięki tej metodzie zrezygnowałam z kawy. Jala Neti spowodowała, że mój poziom energii jest wyższy i utrzymuje się na tym poziomie przez większą część dnia. Podczas gdy kawa, działała na mnie "falami". Teraz kawę popijam, kiedy mam ochotę wyjść na miasto z koleżanką lub poczuć goryczkę. Nie jestem już jej niewolniczką!

Korzyści z Jala Neti

  • Łagodzi objawy alergii, zapalenie migdałków, alergiczny nieżyt nosa i katar sienny (bardzo korzystny dla osób mieszkających w dużych miastach, zalecany nawet rano i wieczorem). Usuwa nadmiar śluzu i zanieczyszczeń z przewodów nosowych i zatok.
  • Pomaga w wszystkich dolegliwościach związanych z Kaphą
  • Łagodzi astmę, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli
  • Pomaga przy przeziębieniu, zapaleniu zatok, migrenie i bólach głowy - Zalecany przy chorobach oczu, nosa, gardła - Pomaga w bezsenności i w padaczce

W jaki sposób przeprowadzić Jala Neti?\

Płukanie nosa polega na irygacji kanałów nosowych za pomocą dzbanuszka Neti. Wodę z solą himalajską wlewasz do jednego nozdrza, a wylewasz drugim. Płukanie wykonujesz na obydwie dziurki (po pół dzbanuszka). (Uwzględniając dzbanuszek o pojemności 200ml. Podczas neti spokojnie oddychasz ustami. Po płukaniu każdej ze stron bardzo ważne jest dokładne wysmarkanie nosa z pozostałej wody (inaczej możesz dołożyć sobie problemów). Roztwór do płukania składa się z 0,5 łyżeczki soli himalajskiej na około 300 ml wody w temp. ciała. Jeśli podczas zabiegu się pojawi ból lub szczypanie to jest za mało soli lub temperatura wody jest zbyt niska.

Choć brzmi to dość...przerażająco, to tak naprawdę jest to bardzo łagodny zabieg. Wielu z moich klientów mówi, że jest to dla nich przyjemne. :D Na rynku dostępne są różne dzbanuszki Neti. Znajdziesz plastikowe, ceramiczne i miedziane. Ważne jest, by końcówka była dobrze dostosowana do wejścia do nozdrza, by woda nie ulewała się na wejściu. Przykładowe dzbanuszki:

https://mentalnyogrod.pl/ajurweda/neti

https://mentalnyogrod.pl/ajurweda/neti-ceramika

https://mentalnyogrod.pl/ajurweda/neti-miedziany

Powodzenia! :)