Czym jest nawyk?

Nawyki są czymś co ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie. Nie musimy się codziennie zastanawiać, czy coś zrobić, czy tego nie zrobić, tylko działamy – mamy zautomatyzowane te czynności i zwykle robimy na "autopilocie".

Mówi się, że na wypracowanie nawyku potrzeba 21 dni, co niestety jest mitem. Obecnie mówi się o średnim czasie – 66 dniach. Przy czym w dużym stopniu czas ten jest uwarunkowany osobniczo, a także od poziomu trudności wprowadzenia nowego nawyku. Niekiedy zmiana nawyku może trwać kilka miesięcy, a nawet rok.

Jak wdrożyć nowy nawyk?

W przypadku budowania nowego nawyku bardzo ważne jest wypracowanie samego schematu wykonywania samej czynności. Wprowadzanie nawyku może się zakończyć się fiaskiem, gdy tylko zmienimy środowisko.

Przykłady

  1. Postanowiłam sobie ćwiczyć codziennie o 18 przez 45 minut. Udaje mi się realizować to założenie przez równe 60 dni. Po czym wyjechałam na urlop – na którym postanowiłam odpoczywać i nie ćwiczyć – po powrocie zupełnie zapomniałam o tym nawyku, mimo, że przez 60 dni dokładnie o 18 sięgałam po matę do ćwiczeń.

  2. Zdecydowałam się prowadzić dziennik. Pierwszy tydzień udał się idealnie – dziennik leżał cały czas na biurku i przypominał, by w nim pisać. W międzyczasie zabrałam dziennik, by pisać w łóżku i dziennik wylądował pod łóżkiem i skutecznie zapomniałam o moim nawyku.

Dlatego szczególnie ważne na początkowym etapie są bodźce, które będą nam przypominać o danym nawyku, możesz stosować różne "przypominajki": aplikacje lub kalendarze powieszone w widocznym miejscu, by skutecznie przypominać nam o naszym nawyku. Jednorazowe wykonanie czynności zwykle nie przynosi nam wysokich efektów. Natomiast wyobraź sobie, co się stanie, gdy przez rok będziesz każdego dnia, automatycznie będziesz wykonywać wybraną czynność. Efekty będą widoczne gołym okiem.

Wpisem tym chcę zapoczątkować serię o nawykach, które sprawiły, że moje życie stało się lepsze.