Dzisiejszy wpis pragnę poświęcić aktywnej medytacji, która zmieniła moje życie. Jest to metoda 5-rytmów, stworzona przez Gabriel Roth, amerykańską tancerkę.

Roth opracowała tą metodę bazując na osobistych doświadczeniach w latach 1970. Metoda opiera się na pięciu rytmach: flowing, staccato, chaos, lyrical oraz stilness.

To pięć różnych jakości ruchu, które układają się w falę. Dzięki różnej jakości dźwięków doświadczamy przepływu różnych emocji, uczuć i wydarzeń. Taniec umożliwia głębsze poznanie siebie, nawiązanie kontaktu z ciałem, oraz rozmrożenie pewnych emocji. Jest to taniec intuicyjny, co oznacza, że nie obowiązują w nim żadne układy. Podążasz za swoimi krokami, za ruchem, który płynie z ciała.

Jeśli pozwolisz swojemu ciału mówić, ono zacznie się poruszać.

Bierzesz oddech, robisz pierwszy krok, później następny i...płyniesz. Jesteś tu i teraz. Obecny. Wsłuchujesz się w ciało i podążasz. Jesteś obserwatorem, świadkiem. Ten medytacyjny ruch umożliwia odnaleźć równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Pozwól się poprowadzić przez ciało.

Poniżej opisuję każdy z pięciu rytmów:

Flowing

Rytm ciała.

Matka wszystkich rytmów. Łączy Cię z Matką Ziemią. W tym rytmie ważne jest zaufanie matce ziemi, nawiązanie z nią kontaktu, ugruntowanie się. Kładzie się duży nacisk na stopy, kontakt z podłożem. Obserwujesz, gdzie Cię prowadzą stopy, jaki masz kontakt z podłożem, jaka jest jakość tego dotyku Dominują w nim miękkie, koliste ruchy. Jest to energia kobieca. Przyjmujesz, zgadzasz się na to, co Ci przynosi los, jesteś też w tym ruchu dla innych, tak jak kobieta. Zgadzasz się.

Staccato

Rytm serca.

To męska energia. Zaczynasz stawiać granice, mówić “nie”, “mówić dość”. To Twój bunt. Chcesz być zauważony. Pokazujesz swoją tożsamość. To walka o swoje pragnienia i cele. Pojawia się złość, którą tak często tłumisz w życiu codziennym. Rytm serca, pełen pasji. To także wyczucie bioder oraz Twoja seksualność.

Chaos

Rytm umysłu.

Męska energia łączy się z energią kobiecą. Wszystko zaczyna buzować. Panuje chaos. Brakuje równowagi. Uwalniasz się od ograniczeń, od struktur, ram w które zostałeś włożony. Odpuszczasz. Odpuszczasz stres, obciążenia, decyzje. Odpuszczasz kontrolę. Poddajesz się. Płyniesz.

Lyrical

Taniec duszy.

Twój umysł, ciało, dusza, stają się lekkie. Po burzy nadchodzi lekkość, świeżość, kreatywność. Życie staje się radością, zabawą. Życie jest lekkie pozbawione wysiłku. Dobrze żyje się bez struktur, które zostawiłeś w poprzednim rytmie. Pojawia się miejsce na coś nowego.

Stilness

Odnajdujesz spokój, jesteś bardziej świadomy, praca, stres, problemy nie mają znaczenia, jesteś ponad to. Czujesz ciszę i wewnętrzną wolność. Zbliżasz się jeszcze bardziej do siebie, stanowisz jedność. W dużych miastach w Polsce odbywają się regularne praktyki 5-rytmów. Możesz także znaleźć wydarzenia online - na żywo.

Co dała mi praktyka 5-Rytmów?

Nauczyła mnie wyrażać emocje i stawiać granice. Nauczyła mnie słuchać swojego ciała, podążać za jego cichym szeptem. Nauczyła mnie, że do tańca nie potrzeba muzyki. Nauczyła mnie jak wygląda taniec radości, złości, gniewu, smutku czy...pustki. Nauczyła mnie wyłapywania emocji zamrożonych w ciele. Nauczyła mnie jak skutecznie wyładować złość. Nauczyła mnie tupać nogą i krzyczeć pełną piersią. Nauczyła mnie żyć... Inaczej. Lżej. Bardziej miękko. Na początku na parkiecie, a później przeszło to na życie.