Dziś chciałabym napisać słów kilka o samodyscyplinie. Będzie to notka wprowadzająca do kolejnej tematyki wpisów.

Samodyscyplina – co to jest i czemu służy?

Samodyscyplina najprościej rzecz ujmując to dyscyplina narzucona samemu sobie. Może to być dyscyplina związana z czegoś robieniem np. codziennym uprawianiem sportu lub też nie robieniem, np. odmawianiu sobie słodyczy, gdy wracamy zmęczeni z pracy i nie mamy chęci i siły gotować ciepłej kolacji.

Warto tutaj wspomnieć, że samodyscyplina jest ważna w życiu każdego człowieka, natomiast jest niezwykle istotna jest dla osób z nadwagą, chorujących na cukrzycę, tarczycę, czy inne choroby przewlekłe.

Dlaczego samodyscyplina jest ważna?

Ponieważ codzienne mikro-działania lub mikro-nie-działania w skali miesięcy, roku, lat przynoszą ogromne rezultaty. Odmówienie sobie jednego papierosa, ciastka, napoju słodzonego czy jednej kawy niewiele zmienia. Tak samo w drugą stronę: pójście na jedne zajęcia jogi, fitnessu czy zrobienie jednego zdrowego posiłku nie przysporzy nam istotnego sukcesu.

Zastanów się jednak nad tym, jak bardzo zmieni się Twoje samopoczucie w skali roku – dwóch – pięciu lat. Rezultaty mogą być kolosalne.

Ta wewnętrzna dyscyplina, poczucie sensu wykonywania lub unikania danej "małej" czynności ostatecznie doprowadza do, wydawałoby się, nie możliwego do osiągnięcia, odległego rezultatu.

Zmiany te nie są widoczne szybko, ale są trwałe.

Samodyscypliną nie będzie dieta cud, która w miesiąc pozbawi Cię -10 kg, po czym od razu wrócisz do poprzedniego stylu odżywiania. Samodyscypliną będzie codzienne podejmowanie wysiłku lub wyrzeczeń, by w długotrwałej skali doprowadziły Cię do zamierzonego rezultatu. Utrzymanie samodyscypliny nie zawsze jest łatwe, i nie raz nie uda Ci się utrzymać ustanowionego postanowienia.

Ale wiesz co?

Ważne jest to, że próbujesz i że się starasz, i jeśli w pierwszym tygodniu udało Ci się poprawić "tylko" jakość śniadań albo wykonać ćwiczenia nie codziennie, ale co drugi dzień – to jest ok. Zobaczysz, że w skali roku, te działania przyniosą większe korzyści, niż 30-dniowe wyzwanie, po którym wracasz do swojej rutyny. ;) Po roku zobaczysz jak dużo udało Ci się osiągnąć, zmieniając niewielkie rzeczy w swoim życiu.

Podsumuję ten wpis cytatem:

Generalnie rzecz biorąc, chodzi o to, że chcąc stać się kimś, kim nigdy wcześniej się nie było, należy robić coś, czego nie robiło się nigdy wcześniej.

Brian Tracy